Edilex-palvelut

Kirjaudu sisään

Uutinen kuuluu aihealueisiin Rikos- ja prosessioikeus

12.12.2025 9.22 KKO arvioi tekojen samuutta: Estettä syytteen tutkimiselle ei ollut, kun uusi syyte ei koskenut samaa asiaa kuin aikaisempaan tuomioon johtanut syyte

KKO arvioi tekojen samuutta: Estettä syytteen tutkimiselle ei ollut, kun uusi syyte ei koskenut samaa asiaa kuin aikaisempaan tuomioon johtanut syyte

A:ta oli syytetty osakeyhtiön toiminnassa tehdyistä törkeästä veropetoksesta ja törkeästä kirjanpitorikoksesta sekä hänen henkilökohtaista verotustaan koskevasta törkeästä veropetoksesta. Syyte oli perustunut siihen, että A ei ollut yhtiön edustajana merkinnyt yhtiön kirjanpitoon eikä ilmoittanut veroviranomaiselle yhtiön kaikkia tuloja. Syytteen mukaan hän oli lisäksi merkinnyt yhtiön kirjanpitoon vähennyksiksi yhtiölle kuulumattomia kuluja eikä ollut henkilökohtaisessa verotuksessaan ilmoittanut kaikkia yhtiöstä saamiaan tuloja. Syyteasia oli ratkaistu lainvoiman saaneella tuomiolla. Myöhemmin toisessa oikeudenkäynnissä A:ta syytettiin pääosin samojen yhtiön varainkäyttöön liittyvien tapahtumien perusteella törkeästä velallisen epärehellisyydestä.
Korkein oikeus katsoi, ettei uusi syyte koskenut samaa asiaa kuin aikaisempaan tuomioon johtanut syyte. Estettä uuden syytteen tutkimiselle ei siten ollut.

Dokumentin lukeminen vaatii sisäänkirjautumisen

Tilaaminen

Edilex on Suomen johtava ammattilaisten lakitietopalvelu. Edilex sisältää Suomen laajimman ajantasaisen säädöstietokannan erinomaisin linkityksin oikeustapauksiin, esitöihin ja muihin oikeudellisiin aineistoihin sekä juridisen uutispalvelun. Lakikanava-seurantapalvelussa voit valita aihealueet ja aineistot, joita haluat seurata päivittäin.

Lisää muistilistalle

Muuta kansioita

Dokumentti ei ole muistilistallasi. Lisää se valittuun tai uuteen kansioon.

Lisää dokumentti kansioihin tai poista se jo liitetyistä kansioista.

Lisää uusi kansio.

Lisää uusi väliotsikko.