Edilex-palvelut

Kirjaudu sisään

Uutinen kuuluu aihealueisiin Rikos- ja prosessioikeus, Julkisoikeus

19.5.2025 11.56 Hovioikeus: Yhdysvaltain liittovaltion poliisin (FBI) Suomen esitutkintaviranomaiselle luovuttamia Anom-viestejä ja Ranskan viranomaiselta saatuja SkyECC-viestejä voitiin hyödyntää todisteena rikosasiassa - hyödyntämiskieltoa koskevan vaatimuksen ratkaiseminen ei edellyttänyt ennakkoratkaisun pyytämistä EUT:lta

Hovioikeus: Yhdysvaltain liittovaltion poliisin (FBI) Suomen esitutkintaviranomaiselle luovuttamia Anom-viestejä ja Ranskan viranomaiselta saatuja SkyECC-viestejä voitiin hyödyntää todisteena rikosasiassa - hyödyntämiskieltoa koskevan vaatimuksen ratkaiseminen ei edellyttänyt ennakkoratkaisun pyytämistä EUT:lta

Ratkaistavana oli kysymys siitä, oliko Yhdysvaltain liittovaltion poliisin (FBI) Suomen esitutkintaviranomaiselle luovuttamat Anom-viestit ja Ranskan viranomaiselta saadut SkyECC-viestit hankittu lainvastaisesti ja jos oli, voitiinko niitä siitä huolimatta hyödyntää todisteena kysymyksessä olevassa rikosasiassa. Kysymys myös siitä, edellyttikö hyödyntämiskieltoa koskevan vaatimuksen ratkaiseminen ennakkoratkaisun pyytämistä EU-tuomioistuimelta.

Dokumentin lukeminen vaatii sisäänkirjautumisen

Tilaaminen

Edilex on Suomen johtava ammattilaisten lakitietopalvelu. Edilex sisältää Suomen laajimman ajantasaisen säädöstietokannan erinomaisin linkityksin oikeustapauksiin, esitöihin ja muihin oikeudellisiin aineistoihin sekä juridisen uutispalvelun. Lakikanava-seurantapalvelussa voit valita aihealueet ja aineistot, joita haluat seurata päivittäin.

Lisää muistilistalle

Muuta kansioita

Dokumentti ei ole muistilistallasi. Lisää se valittuun tai uuteen kansioon.

Lisää dokumentti kansioihin tai poista se jo liitetyistä kansioista.

Lisää uusi kansio.

Lisää uusi väliotsikko.