Edilex-palvelut

Kirjaudu sisään

Uutinen kuuluu aihealueisiin Siviilioikeus, Yritystoiminta

14.3.2025 11.05 23 vuotta vanhan urheiluauton moottori hajosi kolmen päivän kuluttua ostamisesta – hovioikeus arvioi näyttötaakkaa, näyttöä ja kaupan kohteen virheellisyyttä

23 vuotta vanhan urheiluauton moottori hajosi kolmen päivän kuluttua ostamisesta – hovioikeus arvioi näyttötaakkaa, näyttöä ja kaupan kohteen virheellisyyttä

Asiassa esitetyn näytön perusteella oli todennäköisempää, että auton vakava moottorivaurio oli ostajan menettelyn, muun muassa "kuminpolton" seurauksena syntynyt vasta kaupanteon jälkeen. (Vailla lainvoimaa 14.3.2025)

Dokumentin lukeminen vaatii sisäänkirjautumisen

Tilaaminen

Edilex on Suomen johtava ammattilaisten lakitietopalvelu. Edilex sisältää Suomen laajimman ajantasaisen säädöstietokannan erinomaisin linkityksin oikeustapauksiin, esitöihin ja muihin oikeudellisiin aineistoihin sekä juridisen uutispalvelun. Lakikanava-seurantapalvelussa voit valita aihealueet ja aineistot, joita haluat seurata päivittäin.

Lisää muistilistalle

Muuta kansioita

Dokumentti ei ole muistilistallasi. Lisää se valittuun tai uuteen kansioon.

Lisää dokumentti kansioihin tai poista se jo liitetyistä kansioista.

Lisää uusi kansio.

Lisää uusi väliotsikko.