Edilex-palvelut

Kirjaudu sisään

Uutinen kuuluu aihealueisiin Yritystoiminta

10.8.2026 15.59 Asianajaja Jenna Kallioniemi: Päätöksestä olla jakamatta hankintaa osiin voi jatkossa valittaa markkinaoikeuteen

Asianajaja Jenna Kallioniemi: Päätöksestä olla jakamatta hankintaa osiin voi jatkossa valittaa markkinaoikeuteen

Hankintalain uudistuksen myötä hankintayksiköillä on 1.10.2026 alkaen pääsääntöinen velvollisuus jakaa EU-kynnysarvot ylittävä hankinta osiin. Muutoksen tavoitteena on lisätä kilpailua ja edistää pienten ja keskisuurten yritysten osallistumismahdollisuuksia julkisten hankintojen tarjouskilpailuihin. Hankinta voidaan jatkossa jättää jakamatta osiin vain laissa säädetyistä perustelluista syistä tai jos hankintaa on edeltänyt markkinakartoitus.

Dokumentin lukeminen vaatii sisäänkirjautumisen

Tilaaminen

Edilex on Suomen johtava ammattilaisten lakitietopalvelu. Edilex sisältää Suomen laajimman ajantasaisen säädöstietokannan erinomaisin linkityksin oikeustapauksiin, esitöihin ja muihin oikeudellisiin aineistoihin sekä juridisen uutispalvelun. Lakikanava-seurantapalvelussa voit valita aihealueet ja aineistot, joita haluat seurata päivittäin.

Lisää muistilistalle

Muuta kansioita

Dokumentti ei ole muistilistallasi. Lisää se valittuun tai uuteen kansioon.

Lisää dokumentti kansioihin tai poista se jo liitetyistä kansioista.

Lisää uusi kansio.

Lisää uusi väliotsikko.