Edilex-palvelut

Kirjaudu sisään

TN 1503-25Vuosilomalain (162/2005) 6 §:n soveltaminen

Vireilletulopäivä
19.6.2024
Antopäivä
31.3.2025
Diaarinumero
7/2024
Lausunnonpyytäjä
Akava ry
Tiivistelmä

Akava ry pyysi työneuvostolta lausuntoa vuosilomalain (162/2005) 6 §:n soveltamisesta silloin, kun työsuhde on päättynyt koeaikapurun perusteella.

Akava ry esitti työneuvostolle seuraavat kysymykset:

1. Rinnastuuko työntekijän työsuhteen purkaminen koeajalla työnantajan yksipuolisena muutoksena siihen, että työsuhteen ehdot ovat muuttuneet pysyvästi joko toistaiseksi tai määräajaksi kesken lomanmääräytymisvuoden? Voiko loman ansaintasääntö tällaisessa tilanteessa vaihtua kesken lomanmääräytymisvuoden?

2. Miten vuosiloma määräytyy tilanteessa, jossa työnantajan yksipuoliseksi katsottava oikeustoimi eli koeaikapurku vaikuttaa työntekijän vuosilomaetuuksiin, kun sopimukseen perustuvassa tilanteessa velvoite antaa vuosilomaa ansaintasäännön vaihtuessa olisi vuosilomalain ja sitä koskevien lain esitöiden mukaan olemassa?

Työneuvoston käsityksen mukaan työsuhteessa toteutettu koeaikapurku ei voi johtaa vuosiloman ansaintasäännön vaihtumiseen. Työntekijä ansaitsee koeaikapurusta riippumatta vuosilomaa sen ansaintasäännön mukaan, jota häneen on sovellettu koeaikapurkuun mennessä.

Asiasanat
Työsopimuksen purkaminen - Vuosiloma

Linkit

Lisää muistilistalle

Muuta kansioita

Dokumentti ei ole muistilistallasi. Lisää se valittuun tai uuteen kansioon.

Lisää dokumentti kansioihin tai poista se jo liitetyistä kansioista.

Lisää uusi kansio.

Lisää uusi väliotsikko.