Edilex-palvelut

Kirjaudu sisään

Eduskunnan viikko 18/2007

AINOAN KÄSITTELYN ASIAT

Torstai 3.5.2007

Valtioneuvoston kirjelmä valtioneuvoston jäsenten sidonnaisuuksista (pääministeri Vanhanen ja ministerit Katainen, Väyrynen, Pekkarinen, Kanerva, Hyssälä, Lehtomäki, Lindén, Kiviniemi, Wallin, Anttila, Brax, Häkämies, Sarkomaa, Vehviläinen, Holmlund, Thors, Risikko, Vapaavuori ja Cronberg)

VN 1/2007 vp

VALIOKUNTIIN LÄHETETYT ASIAT

Keskiviikko 2.5.2007

Hallituksen esitys laiksi ulkomaanedustuksen korvauksista annetun lain 21 §:n muuttamisesta

HE 2/2007 vp

Hallintovaliokuntaan

Hallituksen esitys laeiksi kemikaalilain sekä rikoslain 44 luvun 1 §:n ja 48 luvun 1 §:n muuttamisesta

HE 3/2007 vp

Ympäristövaliokuntaan

Laki ikääntymisen vuoksi annettavista palveluista ja hoidosta

LA 13/2007 vp (Päivi Räsänen/kd ym.)

Sosiaali- ja terveysvaliokuntaan

Laki tuloverolain 57 §:n muuttamisesta

LA 17/2007 vp (Kari Kärkkäinen/kd ym.)

Valtiovarainvaliokuntaan

Laki alkoholi- ja alkoholijuomaverost<%0>a annetun lain liitteenä olevan verotaulukon muuttamisesta

LA 18/2007 vp (Bjarne Kallis/kd ym.)

Valtiovarainvaliokuntaan

Laki tuloverolain 95 §:n muuttamisesta

LA 19/2007 vp (Bjarne Kallis/kd ym.)

Valtiovarainvaliokuntaan

Laki omaishoidon tuesta annetun lain 3 ja 4 §:n muuttamisesta

LA 20/2007 vp (Leena Rauhala/kd ym.)

Sosiaali- ja terveysvaliokuntaan.

Laki toimeentulotuesta annetun lain 11 §:n muuttamisesta

LA 21/2007 vp (Päivi Räsänen/kd ym.)

Sosiaali- ja terveysvaliokuntaan.

Laki tupakkaverosta annetun lain liitteenä olevan verotaulukon muuttamisesta

LA 22/2007 vp (Kari Kärkkäinen /kd ym.)

Valtiovarainvaliokuntaan

MUUTA

Torstai 3.5.2007

Vaaleja

Valiokuntien ja toimielinten vaaleissa valittiin jäseniksi:

Suuri valiokunta

Jäseniksi
1. Kaikkonen
2. Heikkinen
3. Hänninen
4. Kaunisto
5. Laukkanen
6. Rehula
7. Akaan-Penttilä
8. Karvo
9. Asko-Seljavaara
10. Nurmi
11. Ukkola
12. Sasi
13. Tuomioja
14. Skinnari
15. Haatainen
16. Kiljunen K.
17. Vuolanne
18. Rajamäki
19. Tennilä
20. Kauppila
21. Niinistö V.
22. Järvinen
23. Nordman
24. Palm
25. Soini

Perustuslakivaliokunta
Jäseniksi
1. Katainen E.
2. Hänninen
3. Kiviranta
4. Tölli
5. Sasi
6. Karvo
7. Ukkola
8. Viljanen
9. Paasio
10. Kiljunen K.
11. Vuolanne
12. Peltonen
13. Puhjo
14. Niinistö V.
15. Nylander
16. Nauclér
17. Kärkkäinen

Varajäseniksi
1. Hoskonen
2. Manninen
3. Kataja
4. Hakola
5. Ojala-Niemelä
6. Koskinen Johannes
7. Lapintie
8. Alanko-Kahiluoto
9. Gestrin

Ulkoasiainvaliokunta
Jäseniksi
1. Laukkanen
2. Kaikkonen
3. Komi
4. Paloniemi
5. Saarela
6. Salolainen
7. Zyskowicz
8. Ravi
9. Akaan-Penttilä
10. Ollila
11. Heinäluoma
12. Jaakonsaari
13. Kalliomäki
14. Kiljunen K.
15. Lapintie
16. Haavisto
17. Nauclér

Varajäseniksi
1. Korkeaoja
2. Lintilä
3. Vilkuna
4. Sasi
5. Nepponen
6. Tuomioja
7. Filatov
8. Tennilä
9. Räsänen

Valtiovarainvaliokunta
Jäseniksi
1. Manninen
2. Karjula
3. Kiviranta
4. Lintilä
5. Rossi
6. Koskinen Jari
7. Nepponen
8. Nurmi
9. Ollila
10. Salo
11. Hemmilä
12. Rajamäki
13. Saarinen
14. Laitinen
15. Viitanen
16. Haatainen
17. Kuoppa
18. Sirnö
19. Ojansuu
20. Gestrin
21. Kallis

Varajäseniksi
1. Ahonen
2. Kalli
3. Kerola
4. Komi
5. Paloniemi
6. Rantakangas
7. Reijonen
8. Tiura
9. Sasi
10. Hemming
11. Paajanen
12. Kallio
13. Urpilainen
14. Kähkönen
15. Väätäinen
16. Kumpula-Natri
17. Kauppila
18. Sumuvuori
19. Wideroos

Hallintovaliokunta
Jäseniksi
1. Tölli
2. Kaltiokumpu
3. Katainen E.
4. Korhonen T.
5. Mäkinen
6. Mäkelä O.
7. Hakola
8. Pihlajaniemi
9. Toivakka
10. Hiltunen
11. Feldt-Ranta
12. Koski
13. Väätäinen
14. Valpas
15. Järvinen
16. Blomqvist
17. Ruohonen-Lerner

Varajäseniksi
1. Kalmari
2. Pakkanen
3. Sihto
4. Ravi
5. Karvo
6. Ojala-Niemelä
7. Viitamies
8. Puhjo
9. Kärkkäinen

Lakivaliokunta
Jäseniksi
1. Ahonen
2. Kaltiokumpu
3. Pakkanen
4. Vehkaperä
5. Kataja
6. Rajala
7. Larikka
8. Mäkelä O.
9. Lauslahti
10. Rönni
11. Kantola
12. Kiuru
13. Ojala-Niemelä
14. Arhinmäki
15. Hautala
16. Henriksson
17. Ruohonen-Lerner

Varajäseniksi
1. Heikkinen
2. Salovaara
3. Harkimo
4. Heinonen
5. Lipponen
6. Taimela
7. Mustajärvi
8. Soini
9. Rauhala

Liikenne- ja viestintävaliokunta
Jäseniksi
1. Alatalo
2. Pakkanen
3. Salovaara
4. Seurujärvi
5. Harkimo
6. Paajanen
7. Rajala
8. Viljanen
9. Virolainen
10. Karhu
11. Rönni
12. Asell
13. Guzenina-Richardson
14. Korhonen M.
15. Sumuvuori
16. Nylund
17. Vistbacka

Varajäseniksi
1. Kaltiokumpu
2. Oinonen L.
3. Vehkaperä
4. Heinonen
5. Virkkunen
6. Huovinen
7. Lahtela
8. Tiusanen
9. Kankaanniemi

Maa- ja metsätalousvaliokunta
Jäseniksi
1. Leppä
2. Haapoja
3. Hoskonen
4. Kalmari
5. Pentti
6. Vilkuna
7. Hemmilä
8. Pihlajaniemi
9. Satonen
10. Kähkönen
11. Lahtela
12. Taimela
13. Rajamäki
14. Karimäki
15. Pulliainen
16. Nylund
17. Oinonen P.

Varajäseniksi
1. Kaunisto
2. Komi
3. Korhonen T.
4. Ollila
5. Toivakka
6. Paatero
7. Koskinen M.
8. Kangas
9. Kankaanniemi

Puolustusvaliokunta
Jäseniksi
1. Korkeaoja
2. Kerola
3. Mieto
4. Oinonen L.
5. Reijonen
6. Nepponen
7. Hemming
8. Hakola
9. Paajanen
10. Laitinen
11. Karhu
12. Paatero
13. Kallio
14. Laakso
15. Haavisto
16. Blomqvist
17. Palm

Varajäseniksi
1. Haapoja
2. Pentti
3. Seurujärvi
4. Akaan-Penttilä
5. Nurmi
6. Pihlajaniemi
7. Skinnari
8. Heinäluoma
9. Kangas

Sivistysvaliokunta
Jäseniksi
1. Hänninen
2. Oinonen L.
3. Puumala
4. Vehkaperä
5. Vahasalo
6. Mäkelä J.
7. Lauslahti
8. Heinonen
9. Virkkunen
10. Urpilainen
11. Kiljunen A.
12. Hurskainen
13. Taberman
14. Andersson C.
15. Forsius
16. Nylander
17. Rauhala

Varajäseniksi
1. Autio
2. Mieto
3. Uusipaavalniemi
4. Karvo
5. Karhuvaara
6. Peltonen
7. Asell
8. Arhinmäki
9. Virtanen P.

Sosiaali- ja terveysvaliokunta
Jäseniksi
1. Rehula
2. Autio
3. Heikkinen
4. Salovaara
5. Sihto
6. Asko-Seljavaara
7. Karhuvaara
8. Toivakka
9. Mäkelä J.
10. Kiljunen A.
11. Taiveaho
12. Koskinen M.
13. Guzenina-Richardson
14. Virtanen E.
15. Sinnemäki
16. Nordman
17. Räsänen

Varajäseniksi
1. Paloniemi
2. Puumala
3. Tölli
4. Lauslahti
5. Mäkinen
6. Kuusisto
7. Kantola
8. Kyllönen
9. Alanko-Kahiluoto

Talousvaliokunta
Jäseniksi
1. Rantakangas
2. Hoskonen
3. Tiilikainen
4. Uusipaavalniemi
5. Matikainen-Kallström
6. Jaskari
7. Laxell
8. Lehti
9. Orpo
10. Skinnari
11. Kumpula-Natri
12. Paatero
13. Lipponen
14. Kangas
15. Andersson J.
16. Wideroos
17. Kankaanniemi

Varajäseniksi
1. Korkeaoja
2. Pentti
3. Seurujärvi
4. Kataja
5. Virolainen
6. Saarinen
7. Vuolanne
8. Virtanen E.
9. Oinonen P.

Tulevaisuusvaliokunta
Jäseniksi
1. Alatalo
2. Karjula
3. Mieto
4. Uusipaavalniemi
5. Tiura
6. Jaskari
7. Virolainen
8. Laxell
9. Matikainen-Kallström
10. Lipponen
11. Filatov
12. Asell
13. Jaakonsaari
14. Yrttiaho
15. Kasvi
16. Nylund
17. Virtanen P.

Varajäseniksi
1. Katainen E.
2. Vehkaperä
3. Vilkuna
4. Mäkelä O.
5. Mäkelä J.
6. Feldt-Ranta
7. Kantola
8. Andersson C.
9. Rauhala

Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta
Jäseniksi
1. Haapoja
2. Heikkinen
3. Sihto
4. Satonen
5. Karhuvaara
6. Perkiö
7. Larikka
8. Gustafsson
9. Lahtela
10. Taimela
11. Kuusisto
12. Mustajärvi
13. Kyllönen
14. Yrttiaho
15. Alanko-Kahiluoto
16. Henriksson
17. Tallqvist

Varajäseniksi
1. Katainen E.
2. Puumala
3. Rehula
4. Virkkunen
5. Toivakka
6. Guzenina-Richardson
7. Kiuru
8. Tiusanen
9. Karimäki

Ympäristövaliokunta
Jäseniksi
1. Kaunisto
2. Korhonen T.
3. Saarela
4. Seurujärvi
5. Tiilikainen
6. Virkkunen
7. Orpo
8. Perkiö
9. Mäkinen
10. Huovinen
11. Kuusisto
12. Viitamies
13. Hiltunen
14. Tiusanen
15. Tynkkynen
16. Gestrin
17. Tallqvist

Varajäseniksi
1. Autio
2. Kaikkonen
3. Kalmari
4. Virolainen
5. Taiveaho
6. Taberman
7. Valpas
8. Andersson J.
9. Kärkkäinen

Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta
Jäseniksi
1. Autio
2. Oinonen L.
3. Seurujärvi
4. Sihto
5. Rajala
6. Karhuvaara
7. Karvo
8. Mäkelä J.
9. Virolainen
10. Feldt-Ranta
11. Taberman
12. Tuomioja
13. Peltonen
14. Kantola
15. Andersson C.
16. Niinistö V.
17. Gestrin
18. Kallis

Varajäseniksi
1. Kaltiokumpu
2. Kaunisto
3. Manninen
4. Pakkanen
5. Larikka
6. Toivakka
7. Pihlajaniemi
8. Salo
9. Virkkunen
10. Kiuru
11. Vuolanne
12. Viitamies
13. Paatero
14. Arhinmäki
15. Valpas
16. Järvinen
17. Vistbacka
18. Rauhala

Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunta
Jäseniksi
1. Kaikkonen
2. Korkeaoja
3. Asko-Seljavaara
4. Sasi
5. Hurskainen

Varajäseniksi
1. Laukkanen
2. Ukkola
3. Laakso
4. Kallio
5. Kiuru

Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta
Jäseniksi
1. Laukkanen
2. Niinistö S.
3. Kataja
4. Koskinen Johannes
5. Kiljunen K.
6. Karhu

Varajäseniksi
1. Paloniemi
2. Virkkunen
3. Kyllönen
4. Haavisto
5. Nauclér
6. Tallqvist

Eduskunnan pankkivaltuutetut
Jäseniksi
1. ed. Kääriäinen
2. ed. Lintilä
3. ed. Saarela
4. ed. Ravi
5. ed. Tiura
6. ed. Zyskowicz
7. ed. Kalliomäki
8. ed. Jaakonsaari
9. ed. M. Korhonen

Suomen Pankin tilintarkastajat
Tilintarkastajiksi
1. ed. Esko Kiviranta
2. KHT Markku Koskela
3. ed. Olli Nepponen
4. KHT Kari Manner
5. ed. Eero Heinäluoma

Varajäseniksi
1. ed. Jari Leppä
2. KHT Hannu Riipi
3. ed. Lenita Toivakka
4. KHT, JHTT Eero Prepula
5. ed. Tarja Filatov

Valtion vakuusrahaston valtuusto
Jäseniksi
1. ed. Kyösti Karjula
2. ed. Anne Kalmari
3. ed. Timo Korhonen
4. ed. Reijo Paajanen
5. ed. Outi Mäkelä
6. ed. Ilkka Viljanen
7. ed. Reijo Kallio
8. talouspoliittinen sihteeri Tapio Hellsten
9. ed. Matti Kangas

Kansaneläkelaitoksen valtuutetut
valtuutetuksi ed. Heikkinen
varavaltuutetuksi ed. Paloniemi

valtuutetuksi ed. Kaunisto
varavaltuutetuksi ed. Salovaara

valtuutetuksi ed. Manninen
varavaltuutetuksi ed. Henriksson

valtuutetuksi ed. Sihto
varavaltuutetuksi ed. Kärkkäinen

valtuutetuksi ed. Lauslahti
varavaltuutetuksi ed. Asko-Seljavaara

valtuutetuksi ed. Karhuvaara
varavaltuutetuksi ed. Salo

valtuutetuksi ed. Lehti
varavaltuutetuksi ed. Larikka

valtuutetuksi ed. A. Kiljunen
varavaltuutetuksi ed. Haatainen

valtuutetuksi ed. Koski
varavaltuutetuksi ed. Taiveaho

valtuutetuksi ed. Rajamäki
varavaltuutetuksi ed. M. Koskinen

valtuutetuksi ed. Valpas
varavaltuutetuksi ed. Tiusanen

valtuutetuksi ed. Ojansuu
varavaltuutetuksi ed. Sinnemäki

Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto

Jäseniksi

1. ed. Kaikkonen
2. ed. Alatalo
3. ed. Autio
4. ed. Kalmari
5. ed. Katainen E.
6. ed. Vehkaperä
7. ed. Sasi
8. ed. Asko-Seljavaara
9. ed. Hemmilä
10. ed. Ukkola
11. ed. Mäkinen
12. ed. Rajala
13. ed. Viitanen
14. ed. Taberman
15. ed. Lipponen
16. ed. Kantola
17. ed. Guzenina-Richardson
18. ed. Tennilä
19. ed. Tiusanen
20. ed. Pulliainen
21. ed. Nylander

Eduskunnan tilintarkastajat

tilintarkastajaksi ed. T. Korhonen
varajäsenenään ed. Mieto

tilintarkastajaksi ed. Salo
varajäsenenään ed. Viljanen

tilintarkastajaksi ed. Saarinen
varajäsenenään ed. M. Koskinen

Eduskunnan kirjaston hallitus

Kansanedustajajäsenet:

ed. Inkeri Kerola
varajäsenenään ed. Juha Rehula

ed. Raija Vahasalo
varajäsenenään ed. Sanna Lauslahti

ed. Timo Heinonen
varajäsenenään ed. Arja Karhuvaara

ed. Erkki Tuomioja
varajäsenenään ed. Päivi Lipponen

ed. Toimi Kankaanniemi
varajäsenenään ed. Sari Palm

Asiantuntijajäsenet:

hallitussihteeri Marika Paavilainen
varajäsenenään tietopalvelupäällikkö Irja Peltonen
edustaen valtionhallinnon asiantuntemusta

professori Anne Kumpula
varajäsenenään dosentti Pia LettoVanamo
edustaen oikeustieteellisen tutkimuksen asiantuntemusta

Valtiotieteiden tohtori Maria Forsman
varajäsenenään dosentti Kimmo Grönlund
edustaen valtiotieteellisen tutkimuksen asiantuntemusta

Henkilökuntajäsen:

Päivi Erkkilä
varajäsenenään Sari Koski

Perjantai 4.5.2007

Kansliatoimikunnan täydennysvaalissa jäseneksi valittiin ehdokaslistan mu<%-2>kaisesti edustaja Petteri Orpo (kok)

Erikoisvaliokunnat ovat valinneet puheenjohtajansa ja varapuheenjohtajansa seuraavasti:

Perustuslakivaliokunta
puheenjohtajaksi edustaja Kimmo Sasi
varapuheenjohtajaksi edustaja Heli Paasio

Ulkoasiainvaliokunta
puheenjohtajaksi edustaja Pertti Salolainen
varapuheenjohtajaksi edustaja Markku Laukkanen

Valtiovarainvaliokunta
puheenjohtajaksi edustaja Hannes Manninen
varapuheenjohtajaksi edustaja Kari Rajamäki

Hallintovaliokunta
puheenjohtajaksi edustaja Tapani Tölli
varapuheenjohtajaksi edustaja Tapani Mäkinen

Lakivaliokunta
puheenjohtajaksi edustaja Heidi Hautala
varapuheenjohtajaksi edustaja Anna-Maja Henriksson

Liikenne- ja viestintävaliokunta
puheenjohtajaksi ed. Martti Korhonen
varapuheenjohtajaksi edustaja Saara Karhu

Maa- ja metsätalousvaliokunta
puheenjohtajaksi edustaja Jari Leppä
varapuheenjohtajaksi edustaja Pertti Hemmilä

Puolustusvaliokunta
puheenjohtajaksi edustaja Juha Korkeaoja
varapuheenjohtajaksi edustaja Olli Nepponen

Sivistysvaliokunta
puheenjohtajaksi edustaja Raija Vahasalo
varapuheenjohtajaksi edustaja Tuomo Hänninen

Sosiaali- ja terveysvaliokunta
puheenjohtajaksi edustaja Juha Rehula
varapuheenjohtajaksi edustaja Sirpa Asko-Seljavaara

Talousvaliokunta
puheenjohtajaksi edustaja Jouko Skinnari
varapuheenjohtajaksi edustaja Rantakangas

Tulevaisuusvaliokunta
puheenjohtajaksi edustaja Marja Tiura
varapuheenjohtajaksi edustaja Jyrki Kasvi

Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta
puheenjohtajaksi edustaja Arto Satonen
varapuheenjohtajaksi edustaja Jukka Gustafsson

Ympäristövaliokunta
puheenjohtajaksi edustaja Susanna Huovinen
varapuheenjohtajaksi edustaja Pentti Tiusanen

SUURI VALIOKUNTA

U 6/2007 vp Euroopan parlamentin ja neuvoston asetukseksi (sosiaaliturvajärjestelmien yhteensovittaminen)

Sosiaali- ja terveysvaliokuntaan

Lisää muistilistalle

Muuta kansioita

Dokumentti ei ole muistilistallasi. Lisää se valittuun tai uuteen kansioon.

Lisää dokumentti kansioihin tai poista se jo liitetyistä kansioista.

Lisää uusi kansio.

Lisää uusi väliotsikko.