Edilex-palvelut

Kirjaudu sisään

Pääsy PDF-dokumenttiin vaatii sisäänkirjautumisen.

Kaksi vuotta konkurssiasiamiehen toimintaa

Lyytikäinen, Eero

Defensor Legis 1/1997 s. 134–136
3.5.2024
Lyhyempi kirjoitus

Tiivistelmä

Konkurssiasiamiehen virka ja toimisto perustettiin 1.3.1995 konkurssipesien hallinnon valvontaa varten. Konkurssiasiamiehen päätehtäväksi tuli seurata konkurssipesien toimintaa sekä aloittein, neuvoin ja ohjein edistää sekä kehittä hyvää pesänhoitotapaa. Konkurssiasiamies sai avukseen asianajajavetoisen konkurssiasiain neuvottelukunnan, jonka päätehtävä on antaa hyvää pesänhoitotapaa koskevia ohjeita.

Kirjoituksessa todetaan, että alkuun konkurssiasiamiehen toimistosta muotoutui "kanteluviranomainen", jonka puoleen ennen muuta konkurssivelalliset ja näiden edustajat kääntyivät vaatien konkurssiasiamiestä ryhtymään tarpeellisiin toimiin pesänhoitajien laiminlyöntien ja väärinkäytösten johdosta. Kirjoituksessa kuitenkin todetaan, että tänään asiat, mitä konkurssipesiin ja niiden hoitajiin tulee, ovat paremmalla tolalla. Konkurssiasiamiehen toimiston kanteluviranomaisen rooli on väistymässä, ja tämä näkyy myös tilastoissa.

Kirjoittaja esittää, että mitkään tunnusmerkit eivät viittaa siihen, etteikö myönteinen kehitys voisi jatkua. Näin ollen konkurssiasiamiehen toimiston painopistealue olisi asetettavissa alkuperäisen tarkoituksen mukaisesti hyvän pesänhoitotavan edistämiseen, ellei toiminta julkisen paineen johdosta suuntautuisi vielä joksikin aikaa toisaalle.

(Edilex-toimitus)

Lisää muistilistalle

Muuta kansioita

Dokumentti ei ole muistilistallasi. Lisää se valittuun tai uuteen kansioon.

Lisää dokumentti kansioihin tai poista se jo liitetyistä kansioista.

Lisää uusi kansio.

Lisää uusi väliotsikko.