Pääsy PDF-dokumenttiin vaatii sisäänkirjautumisen.
Lain ja lääketieteen leikkauspisteessä: hoitoon pääsyn ja siitä päättämisen sääntely ja soft law kiireettömässä erikoissairaanhoidossa
Kovalainen, Jaana – Kilpivaara, Katariina 20.5.2026, Asiantuntija-artikkeli
Oikeus terveyspalveluihin konkretisoidaan erityisesti terveydenhoitolaissa, jossa asetetaan muun muassa aikarajat hoitoon pääsylle. Oikeuksiin pääsy, eli hoitoon pääsy ei tällä hetkellä toteudu raporttien valossa tavoitteiden mukaisesti. Tutkimus tarkastelee kiireettömän erikoissairaanhoidon hoitoon pääsyn päätöksentekoa. Monitieteisellä tutkimusotteella tehtävässä tarkastelussa käytetään rintojen pienennysleikkausta esimerkkinä avaamaan päätöksenteon kerroksellisuutta mikro-, meso- ja makrotasolla. Tutkimusongelma on laissa ilmaistujen potilaan oikeuksien, hyvinvointialueiden velvollisuuksien sekä poliittisen päätöksenteon ja taloudellisen ohjauksen muodostamassa kehikossa.
Tutkimme hoitoon pääsyn ja sen päätöksenteon sääntelyä, päätöksenteossa käytettävää soft law -aineistoa ja peilaamme tuota aineistoa oikeudelliseen viitekehykseen. Soft law -aineistoa, kuten ohjeita, suosituksia tai taloudellisia tavoitteita, löytyy kaikilta tarkastelemiltamme päätöksentekotasoilta. Havaitsimme viranomaislähtöistä, yhteissääntelynä sekä puhtaasti itsesääntelynä tuotettuja soft law – aineistoja. Osaan liittyy oikeudellisia ongelmia, mutta toisaalta soft law -aineisto parhaimmillaan täydentää lainsäädäntöä ja tuo tieteellisesti kestävät perusteet päätösharkintaan. Soft law terveydenhuollossa on vaikutuksiltaan merkittävää ja kytkeytyy yhdenvertaisuuden toteutumiseen sekä terveydenhuollon priorisointiin.
Avainsanat: hoitoon pääsy, soft law, julkinen terveydenhuolto, hoitotakuu, erikoissairaanhoito
Linkit
- Säädökset > Lainsäädäntö785/1992Laki potilaan asemasta ja oikeuksista
- Säädökset > Lainsäädäntö559/1994Laki terveydenhuollon ammattihenkilöistä
- Säädökset > Lainsäädäntö731/1999Suomen perustuslaki
- Säädökset > Lainsäädäntö1326/2010Terveydenhuoltolaki
- Säädökset > Lainsäädäntö612/2021Laki sosiaali- ja terveydenhuollon järjestämisestä
- Säädökset > Lainsäädäntö611/2021Laki hyvinvointialueesta
- UutisetVierashuoneessa Jaana Kovalainen ja Katariina Kilpivaara: Hoitoon pääsy – miten ja millä perusteella siitä oikeastaan päätetään?Hoitoon pääsyyn vaikuttaa mittava määrä taloudellista, järjestämiseen liittyvää sekä lopulta myös terveydenhuollon toimintaan kohdistuvaa sääntelyä. Sen lisäksi palveluiden järjestäminen tapahtuu hyvinvointialueilla, joissa vaikuttavat monet hallinnon ja organisaation elementit sekä tietysti lääke- ja hoitotiede. Puhutaan siis monisyisestä ilmiöstä. Tällä hetkellä hoitoon pääsy julkiseen terveydenhuoltoon ei tilastojen valossa toteudu lainsäädännön edellyttämällä tavalla ja lisäksi kansalaiset ovat tyytymättömiä palveluihin pääsyyn. Samaan aikaan julkiseen terveydenhuoltoon kytkeytyy valtava taloudellinen intressi, sillä hyvinvointialueiden osuus valtiovarainministeriön budjetista on noin 30 %. Kukapa ei olisi huomannut keskustelua hyvinvointialueiden taloudellisista haasteista?